RSS

Monthly Archives: Ιουνίου 2013

Κύπελλο Παίδων ΕΣΣΝΑ: Άλλη μία πρωτιά για τα παιδιά του Φ.Ο.Ν. Ηρακλείου!

zzzzyΘωμάςΗρακλήςΠαπακωνσταντίνου

Την 1η θέση κατέκτησε η ομάδα των Παίδων (-14 ετών) του Φ.Ο.Ν. Ηρακλείου Αττικής στον Β’ όμιλο του Κυπέλλου Παίδων Αττικής, που διοργάνωσε από 14/4 μέχρι 2/6 η ΕΣΣΝΑ.

Συγκεκριμένα, η ομάδα του Φ.Ο.Ν.Η., αποτελούμενη από τους Φίλιππο Κορνιώτη, Θωμά Γιαβασόπουλο, Ηρακλή Σεβαστό, Κωστή Παπακωνσταντίνου και Νίκο Λεμπεντζή σημείωσε 4 νίκες και 1 ισοπαλία σε 5 αγώνες (9 βαθμοί) και τερμάτισε στην 1η θέση μεταξύ 37 ομάδων, φέρνοντας ένα ακόμα κύπελλο στο Νέο Ηράκλειο!

Εξαιρετική παρουσία είχαν και οι 2 ομάδες του Φ.Ο.Ν. Ηρακλείου στον Β’ όμιλο του Κυπέλλου Παμπαίδων (-10 ετών) που διοργάνωσε η ΕΣΣΝΑ την ίδια χρονική περίοδο, καθώς πέτυχαν 3 νίκες – 1 ισοπαλία έκαστη συγκεντρώνοντας 7 βαθμούς και ισοβαθμώντας στις θέσεις 4-7 της διοργάνωσης (33 συμμετοχές).

Τέλος, πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησαν τα κορίτσια του Φ.Ο.Ν.Η. (Παμπάλου, Λαλαούνη, Σεβαστού, Παπουτσή, Βασσίου) στην πρώτη τους συμμετοχή στο Ομαδικό Πρωτάθλημα Γυναικών Αττικής,  συγκεντρώνοντας 6 βαθμούς σε 5 αγώνες (2 νίκες – 2 ισοπαλίες) και καταλαμβάνοντας την 8η θέση μεταξύ 18 ομάδων.

Advertisements
 
Σχολιάστε

Posted by στο 30/06/2013 in Uncategorized

 

Απολογισμός Σχολικών Πρωταθλημάτων 2013

IMG_0553Με πολυπληθή παρουσία και αρκετές σημαντικές διακρίσεις για τους μαθητές των ακαδημιών του Φ.Ο.Ν. Ηρακλείου ολοκληρώθηκαν τα Ατομικά Σχολικά Πρωταθλήματα Σκακιού 2013, σε 3 φάσεις:

1) Προκριματική Φάση Βόρειου Τομέα Αθηνών (Βύρωνας, 31/3/2013)

2) Τελική Φάση Αττικής (Αφίδνες, 7/4/2013)

3) Πανελλήνιο Ατομικό Σχολικό Πρωτάθλημα (Ερέτρια, 28-29/4/2013)

Ακολουθούν αναλυτικά οι επιτυχίες των παιδιών του Φ.Ο.Ν.Η. (αναφέρονται πρώτα όσοι αγωνίστηκαν στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα):

Χαλκίδης Κωνσταντίνος (Α’ Δημοτικού):  3η θέση στην Τελική Φάση Αττικής – 4ος στο Πανελλήνιο Σχολικό Πρωτάθλημα της Α’ Δημοτικού.

Μαστοράκης Σταύρος (Νήπιο):  Πρωταθλητής Βόρειου Τομέα Αθηνών – 4η θέση στην Τελική Φάση Αττικής – 9ος στο Πανελλήνιο Σχολικό Πρωτάθλημα Νηπίων.

Κορνιώτης Φίλιππος (Β’ Γυμνασίου):  Πρωταθλητής Ελλάδος με το σχολείο του («Παιδαγωγική Πρωτοπορία») – 6η θέση στο Πανελλήνιο Σχολικό Πρωτάθλημα της Β’ Γυμνασίου.

Σεβαστού Σοφία (Γ’ Γυμνασίου):  1ο κορίτσι στη Γ’ Γυμνασίου στην Προκριματική Φάση Βόρειου Τομέα – 28η θέση (6ο κορίτσι) στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα της Γ’ Γυμνασίου – Πρωταθλήτρια Ελλάδος με το σχολείο της («Παιδαγωγική Πρωτοπορία»).

Σεβαστός Ηρακλής (Α’ Γυμνασίου):  3η θέση στην Α’ Γυμνασίου στην Προκριματική Φάση Βόρειου Τομέα – 29η θέση στο Πανελλήνιο Σχολικό Πρωτάθλημα.

Σεβαστού Μαρία (Δ’ Δημοτικού):  6η θέση (2ο κορίτσι) στην Προκριματική Φάση Βόρειου Τομέα – 3ο κορίτσι στην Τελική Φάση Αττικής – Πρόκριση στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα.

Σπανός Δημήτρης (Β’ Δημοτικού):  9η θέση στην Τελική Φάση Αττικής – 16η θέση στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Β’ Δημοτικού – 4η θέση στην Ελλάδα με το σχολείο του («Ελληνοαγγλική Αγωγή»).

Γιαβασόπουλος Θωμάς (ΣΤ’ Δημοτικού):  17η θέση στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα – 4η θέση στην Ελλάδα με το σχολείο του («Ελληνοαγγλική Αγωγή»).

Κολυβάς Παναγιώτης (Γ’ Δημοτικού):  20η θέση στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Γ’ Δημοτικού – 4η θέση στην Ελλάδα με την Ελληνοαγγλική Αγωγή.

Σκουλαρίκης Κλέαρχος (Γ’ Δημοτικού):  Πρωταθλητής Βόρειου Τομέα Αθηνών – 4η θέση στην Ελλάδα με την Ελληνοαγγλική Αγωγή.

Σταμέλος Γρηγόρης (Γ’ Δημοτικού):  2η θέση στον Βόρειο Τομέα Αθηνών – Πρόκριση στο Πανελλήνιο Σχολικό Πρωτάθλημα.

Κοτσαλής Γιάννης (Γ’ Δημοτικού):  Πρόκριση στο Πανελλήνιο Σχολικό Πρωτάθλημα – 4η θέση στην Ελλάδα με το σχολείο του («Ελληνοαγγλική Αγωγή»).

Μαστοράκης Στέλιος (Β’ Δημοτικού):  3η θέση στον Βόρειο Τομέα Αθηνών – Πρόκριση στο Πανελλήνιο Σχολικό Πρωτάθλημα.

Στην Τελική Φάση του Σχολικού Πρωταθλήματος Αττικής προκρίθηκαν και αγωνίστηκαν επίσης οι: Εζέ Μαρία (1ο κορίτσι στη Β’ Δημοτικού στον Βόρειο Τομέα Αθηνών), Σταμέλος Βασίλης (Νήπια), Σιμιτζής Γιώργος (Γ’ Δημοτικού), Λούκος Ιωάννης (Δ’ Δημοτικού), Καλλιανίδης Ιωάννης (Δ’ Δημοτικού), Γκλέτσος Ιωάννης (Β’ Δημοτικού), Κακιοπούλου Ελένη (Α’ Δημοτικού) και Μπούρχας Ορφέας (Λύκεια).

Τέλος, αξίζει να αναφερθούμε και στα παιδιά που συμμετείχαν στην Προκριματική Φάση και προσπάθησαν για το καλύτερο: Σκουντριανός Ορφέας, Παπανικολάου Ευθύμης και Κουμιανάκη Σοφία (Νήπια), Πηλιχός Νίκος (Α’ Δημοτικού), Κρητικός Γιώργος, Μωραΐτης Γιώργος, Μπακόπουλος Πάνος, Κανελλοπούλου Μελίνα και Πρασσάς Θεοχάρης (Β’ Δημοτικού), Μάντζαρης Νικηφόρος και Ζαχαροπούλου Εύα (Γ’ Δημοτικού), Κανελλόπουλος Οδυσσέας (Δ’ Δημοτικού), Μαρκογιαννάκης Άρης και Παπακωνσταντίνου Κωστής (Ε’ Δημοτικού).

 
Σχολιάστε

Posted by στο 01/06/2013 in Uncategorized