RSS

Καλωσορίσατε στην ιστοσελίδα του Φ.Ο.Ν. Ηρακλείου Αττικής!

 
Σχόλια κλειστά

Posted by στο 28/11/2011 in Uncategorized

 

Σχολικά Πρωταθλήματα 2014: 44 συμμετοχές από τις ακαδημίες σκακιού του ΦΟΝ Ηρακλείου!

Με ρεκόρ συμμετοχών (44 μαθητές!) από την ακαδημία σκακιού του Φ.Ο.Ν. Ηρακλείου, πραγματοποιήθηκαν και φέτος τα Ατομικά Σχολικά Πρωταθλήματα Σκακιού, σε 3 φάσεις:

1) ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΗ ΦΑΣΗ ΒΟΡΕΙΟΥ ΤΟΜΕΑ ΑΘΗΝΩΝ (Νέο Ηράκλειο, 15/3/2014)

2) ΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ ΑΤΤΙΚΗΣ (The Mall Athens, 23/3/2014)

3) ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΜΑΘΗΤΩΝ – ΜΑΘΗΤΡΙΩΝ (Ερέτρια, 26-27/4/2014)

Αναλυτικά η παρουσία των μαθητών μας στη διοργάνωση:

ΝΗΠΙΑ: Στην κατηγορία προσχολικής ηλικίας, η ακαδημία σκακιού του ΦΟΝ Ηρακλείου είχε 9 συμμετοχές:

1) Δάνος Πέτρος (1ο Ηρακλείου)2η θέση στον Βόρειο Τομέα! – 13η θέση στην Τελική Φάση Αττικής – Πρόκριση στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Νηπίων!

2) Καστερούδης Γρηγόρης (2ο Ηρακλείου) – 11η θέση στον Βόρειο Τομέα – 26η θέση στην Τελική Φάση Αττικής.

3) Κακιόπουλος Απόστολος (Ελληνοαγγλική) – 13η θέση στον Βόρειο Τομέα – 38η θέση στην Τελική Φάση Αττικής.

4) Παππάς Κωνσταντίνος (6ο Ηρακλείου) – 18η θέση στην Προκριματική Φάση.

5) Διαμαντής Αναστάσης (Ελληνοαγγλική) – 27η θέση στην Προκριματική Φάση.

6) Καλογερής Σωτήρης (9ο Ηρακλείου) – 31η θέση στην Προκριματική Φάση.

7) Κρεμμύδα Φωτεινή – 37η θέση (10 κορίτσι) στην Προκριματική Φάση

8) Τζαμουράνη Κωνσταντίνα – 38η θέση (11ο κορίτσι) στην Προκριματική Φάση.

9) Ρενιέρης Φίλιππος – 40η θέση στην Προκριματική Φάση.

Α” ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ:  Στα «πρωτάκια», την ακαδημία του ΦΟΝ Ηρακλείου εκπροσώπησαν 8 μαθητές:

1) Μαστοράκης Σταύρος (Ελληνοαγγλική Αγωγή) – 5η θέση στον Βόρειο Τομέα και πρόκριση στην Τελική Φάση Αττικής.

2) Θωμαΐδης Γιάννης (Εράσμειος) – 11η θέση στην Προκριματική Φάση.

3) Σκουντριάνος Ορφέας (14ο Ηρακλείου) – 16η θέση στην Προκριματική Φάση.

4) Καλογήρου Κατερίνα (4ο Ηρακλείου) – 17η θέση στον Βόρειο Τομέα (1ο κορίτσι!) και πρόκριση στην Τελική Φάση Αττικής.

5) Βαρσόπουλος Κωνσταντίνος (9ο Νέας Ιωνίας) – 20η θέση στην Προκριματική Φάση.

6) Σταμέλος Βασίλης (9ο Ηρακλείου) – 27η θέση στην Προκριματική Φάση.

7) Κουμιανάκη Σοφία (8ο Ηρακλείου) – 43 θέση (6ο κορίτσι) στην Προκριματική Φάση.

8) Τζαμουράνη Μελίνα (4ο Ηρακλείου) – 47η θέση (8ο κορίτσι) στην Προκριματική Φάση.

9 συμμετοχές από την ακαδημία μας είχαμε και στη Β” Δημοτικού:

1) Κακιοπούλου Ελένη (Ελληνοαγγλική Αγωγή) – 6ο κορίτσι στην Τελική Φάση Αττικής – 25η θέση (7ο κορίτσι) στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα της Β” Δημοτικού!

2) Χαλκίδης Κωνσταντίνος (Μοντεσσοριανά) – 15η θέση στην Τελική Φάση της Αττικής.

3) Καραδάκης Γιώργος (Εκπαιδευτήρια Κωστέα-Γείτονα) – 25η θέση στην Προκριματική Φάση.

4) Κρητικός Δημήτρης (14ο Ηρακλείου) – 26η θέση στην Προκριματική Φάση.

5) Σταυρίτης Μιχαήλ (Ελληνοαγγλική Αγωγή) – 36η θέση στην Προκριματική Φάση.

6) Διαμαντή Ελπίδα (Ελληνοαγγλική Αγωγή) – 43η θέση (8ο κορίτσι) στην Προκριματική Φάση.

7) Καραγιάννης Νίκος (14ο Ηρακλείου) – 44η θέση στην Προκριματική Φάση.

8) Πηλιχός Νίκος (Ελληνική Παιδεία) – 45η θέση στην Προκριματική Φάση.

9) Βρυώνης Λευτέρης (1ο Ηρακλείου) – 54ος στην Προκριματική Φάση.

Γ” ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ:  Εδώ ο ΦΟΝ Ηρακλείου είχε 6 συμμετοχές (και 4 προκρίσεις!)

1) Σπανός Δημήτρης (Ελληνοαγγλική Αγωγή) – 6η θέση στον Βόρειο Τομέα – 7η θέση στην Τελική Φάση Αττικής – 3ος νικητής στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα της Γ” Δημοτικού!

2) Εζέ Μαρία (3ο Ηρακλείου) – 8η θέση (1ο κορίτσι!) στον Βόρειο Τομέα – 34η θέση (7ο κορίτσι) στην Τελική Φάση Αττικής.

3) Γκλέτσος Γιάννης (2ο Ηρακλείου) – 9η θέση στον Βόρειο Τομέα και πρόκριση στην Τελική Φάση.

4) Τραμπούλη Μαριάννα (13ο Ηρακλείου) - 10η θέση (2ο κορίτσι) στον Βόρειο Τομέα – 25η θέση (5ο κορίτσι) στην Τελική Φάση Αττικής – Πρόκριση στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα της Γ” Δημοτικού!

5) Μαστοράκης Στέλιος (Ελληνοαγγλική Αγωγή) – 14η θέση στην Προκριματική Φάση.

6) Κρητικός Γιώργος (14ο Ηρακλείου) – 26η θέση στην Προκριματική Φάση.

Ακόμα καλύτερα πήγαν τα παιδιά της ακαδημίας του Φ.Ο.Ν.Η. στη Δ” Δημοτικού, όπου είχαμε τη συμμετοχή 6 μαθητών, εκ των οποίων οι 5 διακρίθηκαν!

1) Κοτσαλής Γιάννης (Ελληνοαγγλική Αγωγή)1η θέση στον Βόρειο Τομέα! – 16η θέση στην Τελική Φάση Αττικής – 32η θέση στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα της Δ” Δημοτικού.

2) Κολυβάς Παναγιώτης (Ελληνοαγγλική Αγωγή)2η θέση στον Βόρειο Τομέα! – 5η θέση στην Τελική Φάση Αττικής – 22η θέση στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα της Δ” Δημοτικού.

3) Παναγιωτίδης Νίνο (10ο Ηρακλείου)4η θέση στον Βόρειο Τομέα – 15η θέση στην Τελική Φάση Αττικής.

4) Αραπάκης Γιώργος (11ο Ηρακλείου) – 6η θέση στον Βόρειο Τομέα – 7η θέση στην Τελική Φάση Αττικής – 19η θέση στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα της Δ” Δημοτικού!

5) Σταμέλος Γρηγόρης (9ο Ηρακλείου) – 8η θέση στον Βόρειο Τομέα – 6η θέση στην Τελική Φάση Αττικής – 9η θέση στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα της Δ” Δημοτικού!

6) Καψάλης Αριστοτέλης (2ο Λυκόβρυσης) – 25η θέση στην Προκριματική Φάση.

Ε” ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ:  3 συμμετοχές από τον ΦΟΝ Ηρακλείου (και οι 3 προκρίθηκαν!)

1) Καλλιανίδης Γιάννης (1ο Ηρακλείου)3η θέση στον Βόρειο Τομέα και πρόκριση στην Τελική Φάση.

2) Λούκος Ιωάννης (2ο Ηρακλείου)4η θέση στον Βόρειο Τομέα – 15η θέση στην Τελική Φάση Αττικής.

3) Σεβαστού Μαρία (14ο Ηρακλείου) – 8η θέση (1ο κορίτσι) στον Βόρειο Τομέα και πρόκριση στην Τελική Φάση.

Α” ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ:  Στην κατηγορία των πρωτοετών μαθητών του Γυμνασίου έλαβε μέρος ο Θωμάς Γιαβασόπουλος (Παιδαγωγική Πρωτοπορία), ο οποίος κατέλαβε τη 2η θέση στην Προκριματική Φάση του Βόρειου Τομέα, την 3η θέση στην Τελική Φάση της Αττικής και την 4η θέση στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα της Α” Γυμνασίου!

Β” ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ:  Στην κατηγορία των δευτεροετών μαθητών Γυμνασίου είχαμε τη συμμετοχή του Ηρακλή Σεβαστού (4ο Ηρακλείου), ο οποίος κατέλαβε την 1η θέση στην Προκριματική Φάση του Βόρειου Τομέα και την 10η θέση στην Τελική Φάση της Αττικής.

ΛΥΚΕΙΑ:  Στην γενική κατηγορία Λυκείων, έλαβε μέρος η Σοφία Σεβαστού (4ο Λύκειο Ηρακλείου), η οποία κατέλαβε την 4η θέση (1ο κορίτσι) στον Βόρειο Τομέα και προκρίθηκε στην Τελική Φάση της Αττικής.

Πολλά μπράβο σε όλα τα παιδιά και τους ευχόμαστε να τα καταφέρουν ακόμα καλύτερα στο μέλλον!

 
Σχολιάστε

Posted by στο 11/06/2014 in Uncategorized

 

Κύπελλο Αττικής Φιλίας – 1ο Κύπελλο για το 2014!

Ποδαρικό με…κύπελλο έκανε ο Φ.Ο.Ν. Ηρακλείου στο 2014, καθώς κατέκτησε για δεύτερη φορά (η πρώτη ήταν το 2012) την 1η θέση στο Κυπέλλο Αττικής Φιλίας της ΕΣΣΝΑ!

Η ομάδα μας πέτυχε 5 νίκες και 2 ισοπαλίες (σε 7 αγώνες) και τερμάτισε μόνη πρώτη και αήττητη στον Β” όμιλο της διοργάνωσης.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα (ανά γύρο):

ΕΥΒΟΪΚΗ ΕΣ – ΦΟΝ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ:  0 – 6,0

ΦΟΝ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ – ΣΟ ΑΙΓΑΛΕΩ Γ’:  4,0 – 2,0

ΣΟ ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΥ – ΦΟΝ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ:  2,0 – 4,0

ΦΟΝ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ – ΕΟΣ ΑΧΑΡΝΩΝ:  3,0 – 3,0

ΦΟΝ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ – ΣΜΣ ΕΛΕΥΣΙΝΑΣ Β’:  5,5 – 0,5

ΑΟ ΖΗΝΩΝ ΓΛΥΦΑΔΑΣ – ΦΟΝ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ:  3,0 – 3,0

ΦΟΝ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ – ΑΣ ΠΑΠΑΓΟΥ Β’:  4,5 – 1,5

Με την ομάδα αγωνίστηκαν οι:

1) Αζής-Αζίζης Έκτορας (7 νίκες)

2) Γιαβασόπουλος Θωμάς (6 νίκες)

3) Σεβαστού Σοφία (4 νίκες)

4) Σεβαστός Ηρακλής (3,5 νίκες)

5) Παππέλης Κωνσταντίνος (2 νίκες)

6) Λυμπερόπουλος Φίλιππος (2 νίκες)

7) Κολυβάς Παναγιώτης (2 νίκες)

8) Λαλαούνη Κωνσταντίνα (1,5 νίκες)

9) Παππέλης Δημήτρης (1 νίκη)

10) Σταμέλος Γρηγόρης (1 νίκη)

11) Κοτσαλής Γιάννης (συμμετοχή)

Η τελική κατάταξη εδώ: http://www.chess-results.com/tnr120415.aspx?lan=1

 
Σχολιάστε

Posted by στο 21/04/2014 in Uncategorized

 

Οι Παμπαίδες του Φ.Ο.Ν. Ηρακλείου δευτεραθλητές Αττικής στο σκάκι, για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά!

Επιτυχία επαναλαμβανόμενη δεν είναι τυχαία!

Οι μικροί σκακιστές του Φ.Ο.Ν. Ηρακλείου κατάφεραν για μία ακόμη φορά να διακριθούν στο Ομαδικό Πρωτάθλημα Παμπαίδων -8 ετών που διοργάνωσε η ΕΣΣΝΑ από 22/9 έως 20/10/2013, ισοβαθμώντας στην πρώτη θέση με την (πρωταθλήτρια) ΑΕΚ και τον ΔΙΑ Πετρούπολης, καταλαμβάνοντας όμως τη δεύτερη θέση στη διαφορά των πόντων.

Φέτος ο Φ.Ο.Ν. Ηρακλείου συμμετείχε με 3 ομάδες στη διοργάνωση χρησιμοποιώντας συνολικά 12 μικρούς σκακιστές:

Η Α” Ομάδα (Σπανός Δημήτρης, Χαλκίδης Κωνσταντίνος, Γκλέτσος Γιάννης) σημείωσε 4 νίκες και 1 ισοπαλία σε 5 αγώνες, συγκεντρώνοντας 9 βαθμούς (11,5 κερδισμένοι πόντοι) και κατετάγη , μεταξύ 34 ομάδων.

Η Β” Ομάδα, αποτελούμενη κυρίως από κορίτσια (Εζέ Μαρία, Κακιοπούλου Ελένη, Τραμπούλη Μαριάννα) πέτυχε 3 νίκες σε 5 αγώνες (8,5 κερδισμένοι πόντοι) και ισοβάθμησε στην 11η θέση (με την ομάδα του ΕΟΣ Αχαρνών).

Η Γ” Ομάδα (Κρητικός Γιώργος, Κρητικός Δημήτρης, Μαστοράκης Στέλιος) σημείωσε 2 νίκες σε 5 αγώνες και τερμάτισε 27η.

Συμμετοχή στις ομάδες του ΦΟΝ Ηρακλείου είχαν και οι: Μαστοράκης Σταύρος (1 νίκη), Κανελλοπούλου Μελίνα και Καραδάκης Γιώργος.

Η τελική κατάταξη εδώ: http://www.chess-results.com/tnr111169.aspx?lan=1

 
Σχολιάστε

Posted by στο 29/10/2013 in Uncategorized

 

Πανελλήνια Ατομικά Νεανικά Πρωταθλήματα 2013

Τα Πανελλήνια Νεανικά Πρωταθλήματα Παίδων-Κορασίδων 8-16 ετών έλαβαν χώρα και φέτος στο Ρίο της Αχαΐας από 8-14 Ιουλίου, με συνδιοργανωτές την Ένωση Σκακιστικών Σωματείων Πελοποννήσου και την Ε.Σ.Ο.

Τον Φιλαθλητικό Όμιλο Νέων Ηρακλείου Αττικής εκπροσώπησαν 4 νεαροί αθλητές:

 

img_9545   1) Φίλιππος Κορνιώτης (Κατηγορία Αγοριών -14 ετών)

Ο δις πρωταθλητής Αττικής (2011-2012) πέτυχε την καλύτερη επίδοση με 6,5 βαθμούς σε 9 αγώνες και τερμάτισε στην 3η θέση της κατηγορίας του, κατακτώντας το χάλκινο μετάλλιο. Συν τοις άλλοις, εξασφάλισε τη συμμετοχή του στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Νέων U14 που θα διεξαχθεί στο Μαυροβούνιο από 28/9 έως 9/10/2013.

 

 

w  2) Δημήτρης Σπανός (Κατηγορία Αγοριών -08 ετών)

Ο «Βενιαμίν» της ομάδας, μετά το χάλκινο μετάλλιο που κατέκτησε στα Ατομικά Νεανικά Πρωταθλήματα Αττικής τον Μάιο, πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση και στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα σημειώνοντας 6 νίκες σε 9 αγώνες και τερμάτισε στην 5η θέση της κατηγορίας του (29 συμμετοχές).

 

 

 

dsc_1104  3) Θωμάς Γιαβασόπουλος (Κατηγορία Αγοριών -12 ετών)

Ο Θωμάς έκλεισε μία «γεμάτη» σκακιστική χρονιά (η οποία σηματοδοτήθηκε από την κατάκτηση της 3ης θέσης στα Ατομικά Νεανικά Αττικής και τη σημαντική άνοδο του εθνικού και του διεθνούς του ΕΛΟ) με μία αξιοπρεπή παρουσία στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα, όπου σημείωσε 2 νίκες και 6 ισοπαλίες (σε 9 αγώνες) και τερμάτισε στην 23η θέση μεταξύ των 50 καλύτερων αθλητών της κατηγορίας του.

 

 

p  4) Γρηγόρης Σταμέλος (Κατηγορία Αγοριών -10 ετών)

Ευχάριστη έκπληξη η πρόκρισή του στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα, μετά την 4η θέση που κατέκτησε στα Ατομικά Νεανικά Αττικής τον Μάιο. Η αλήθεια είναι ότι ξεκίνησε…»μουδιασμένος» (3 ήττες στους πρώτους αγώνες) όμως στη συνέχεια απέδειξε ότι…δεν ξέχασε το σκάκι και με τη μαχητικότητά του κατάφερε να επιτύχει 4 νίκες και 2 ισοπαλίες στους υπόλοιπους 6 αγώνες, τερματίζοντας έτσι στην 16η θέση της κατηγορίας του (37 συμμετοχές).

 
Σχολιάστε

Posted by στο 08/09/2013 in Uncategorized

 

Πανελλήνιο Ομαδικό Πρωτάθλημα Σκάκι 2013: 15η θέση για τον Φ.Ο.Ν. Ηρακλείου και παραμονή στην Α” Εθνική!

Το 41ο Πρωτάθλημα Σκακιού Α” Εθνικής Κατηγορίας διεξήχθη φέτος (όπως και πέρυσι) στο Ρίο της Αχαΐας το χρονικό διάστημα από 2-7 Ιουλίου, με συνδιοργανωτές την Ελληνική Σκακιστική Ομοσπονδία και την Ένωση Σκακιστικών Σωματείων Πελοποννήσου. Συμμετείχαν 34 ομάδες απ” όλη την Ελλάδα – μεταξύ των οποίων και ο Φιλαθλητικός Όμιλος Νέων Ηρακλείου Αττικής.

Η ομάδα του Νέου Ηρακλείου κατάφερε να πετύχει 4 νίκες σε 7 αγώνες (με σημαντικότερη την επικράτηση στον κρίσιμο τελευταίο γύρο επί του Πειραϊκού!) και έτσι να εξασφαλίσει την παραμονή της στην Α” Εθνική, καταλαμβάνοντας τη 15η θέση του πρωταθλήματος.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα του Φ.Ο.Ν.Η. στο φετινό πρωτάθλημα ήταν:

1η αγωνιστική:  Φ.Ο.Ν. ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ – Ν.Ο. «ΠΟΣΕΙΔΩΝ» ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ  6.5 – 3.5

2η αγωνιστική:  Φ.Ο.Ν. ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ – Ε.Σ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ  4.0 – 6.0

3η αγωνιστική:  Σ.Ο. ΙΚΑΡΙΑΣ – Φ.Ο.Ν. ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ  4.5 – 5.5

4η αγωνιστική:  Α.Σ. ΠΑΠΑΓΟΥ – Φ.Ο.Ν. ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ  5.5 – 4.5

5η αγωνιστική:  Φ.Ο.Ν. ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ – Ο.Φ.Η.  6.0 – 4.0

6η αγωνιστική:  Φ.Ο.Ν. ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ – Ε.Ο.Α.Ο. «ΦΥΣΙΟΛΑΤΡΗΣ» ΝΙΚΑΙΑΣ  2.5 – 7.5

7η αγωνιστική:  ΠΕΙΡΑΪΚΟΣ Ο.Σ. – Φ.Ο.Ν. ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ  4.5 – 5.5

Με την ομάδα αγωνίστηκαν οι: GM Csaba Balogh (4.5 / 7 – χωρίς ήττα στην 1η σκακιέρα!), ΙΜ Nikoloz Managadze (4/7), FM Αζής-Αζίζης Έκτορας (4.5 /7), Παπαδόπουλος Νίκος (6/7 – MVP της ομάδας και με συντελεστή απόδοσης Έλο 2449!), Παμπάλου Φωτεινή (2/7), Σεβαστού Σοφία (1/7), Παπουτσή Ευαγγελία (0.5 /7), Δημήτρης Παππέλης (2.5 /6), Χρήστος Γκίκας (1/1), Φίλιππος Κορνιώτης (6/7) και Θωμάς Γιαβασόπουλος (2.5 /7).

Θερμά συγχαρητήρια στους αθλητές και τα μέλη του συλλόγου, που συνέβαλαν στην επίτευξη του φετινού αγωνιστικού στόχου της ομάδας!

 
Σχολιάστε

Posted by στο 07/07/2013 in Uncategorized

 

Κύπελλο Παίδων ΕΣΣΝΑ: Άλλη μία πρωτιά για τα παιδιά του Φ.Ο.Ν. Ηρακλείου!

zzzzyΘωμάςΗρακλήςΠαπακωνσταντίνου

Την 1η θέση κατέκτησε η ομάδα των Παίδων (-14 ετών) του Φ.Ο.Ν. Ηρακλείου Αττικής στον Β” όμιλο του Κυπέλλου Παίδων Αττικής, που διοργάνωσε από 14/4 μέχρι 2/6 η ΕΣΣΝΑ.

Συγκεκριμένα, η ομάδα του Φ.Ο.Ν.Η., αποτελούμενη από τους Φίλιππο Κορνιώτη, Θωμά Γιαβασόπουλο, Ηρακλή Σεβαστό, Κωστή Παπακωνσταντίνου και Νίκο Λεμπεντζή σημείωσε 4 νίκες και 1 ισοπαλία σε 5 αγώνες (9 βαθμοί) και τερμάτισε στην 1η θέση μεταξύ 37 ομάδων, φέρνοντας ένα ακόμα κύπελλο στο Νέο Ηράκλειο!

Εξαιρετική παρουσία είχαν και οι 2 ομάδες του Φ.Ο.Ν. Ηρακλείου στον Β” όμιλο του Κυπέλλου Παμπαίδων (-10 ετών) που διοργάνωσε η ΕΣΣΝΑ την ίδια χρονική περίοδο, καθώς πέτυχαν 3 νίκες – 1 ισοπαλία έκαστη συγκεντρώνοντας 7 βαθμούς και ισοβαθμώντας στις θέσεις 4-7 της διοργάνωσης (33 συμμετοχές).

Τέλος, πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησαν τα κορίτσια του Φ.Ο.Ν.Η. (Παμπάλου, Λαλαούνη, Σεβαστού, Παπουτσή, Βασσίου) στην πρώτη τους συμμετοχή στο Ομαδικό Πρωτάθλημα Γυναικών Αττικής,  συγκεντρώνοντας 6 βαθμούς σε 5 αγώνες (2 νίκες – 2 ισοπαλίες) και καταλαμβάνοντας την 8η θέση μεταξύ 18 ομάδων.

 
Σχολιάστε

Posted by στο 30/06/2013 in Uncategorized

 

Απολογισμός Σχολικών Πρωταθλημάτων 2013

IMG_0553Με πολυπληθή παρουσία και αρκετές σημαντικές διακρίσεις για τους μαθητές των ακαδημιών του Φ.Ο.Ν. Ηρακλείου ολοκληρώθηκαν τα Ατομικά Σχολικά Πρωταθλήματα Σκακιού 2013, σε 3 φάσεις:

1) Προκριματική Φάση Βόρειου Τομέα Αθηνών (Βύρωνας, 31/3/2013)

2) Τελική Φάση Αττικής (Αφίδνες, 7/4/2013)

3) Πανελλήνιο Ατομικό Σχολικό Πρωτάθλημα (Ερέτρια, 28-29/4/2013)

Ακολουθούν αναλυτικά οι επιτυχίες των παιδιών του Φ.Ο.Ν.Η. (αναφέρονται πρώτα όσοι αγωνίστηκαν στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα):

Χαλκίδης Κωνσταντίνος (Α” Δημοτικού):  3η θέση στην Τελική Φάση Αττικής – 4ος στο Πανελλήνιο Σχολικό Πρωτάθλημα της Α” Δημοτικού.

Μαστοράκης Σταύρος (Νήπιο):  Πρωταθλητής Βόρειου Τομέα Αθηνών – 4η θέση στην Τελική Φάση Αττικής – 9ος στο Πανελλήνιο Σχολικό Πρωτάθλημα Νηπίων.

Κορνιώτης Φίλιππος (Β” Γυμνασίου):  Πρωταθλητής Ελλάδος με το σχολείο του («Παιδαγωγική Πρωτοπορία») – 6η θέση στο Πανελλήνιο Σχολικό Πρωτάθλημα της Β” Γυμνασίου.

Σεβαστού Σοφία (Γ” Γυμνασίου):  1ο κορίτσι στη Γ” Γυμνασίου στην Προκριματική Φάση Βόρειου Τομέα – 28η θέση (6ο κορίτσι) στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα της Γ” Γυμνασίου – Πρωταθλήτρια Ελλάδος με το σχολείο της («Παιδαγωγική Πρωτοπορία»).

Σεβαστός Ηρακλής (Α” Γυμνασίου):  3η θέση στην Α” Γυμνασίου στην Προκριματική Φάση Βόρειου Τομέα – 29η θέση στο Πανελλήνιο Σχολικό Πρωτάθλημα.

Σεβαστού Μαρία (Δ” Δημοτικού):  6η θέση (2ο κορίτσι) στην Προκριματική Φάση Βόρειου Τομέα – 3ο κορίτσι στην Τελική Φάση Αττικής – Πρόκριση στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα.

Σπανός Δημήτρης (Β” Δημοτικού):  9η θέση στην Τελική Φάση Αττικής – 16η θέση στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Β” Δημοτικού – 4η θέση στην Ελλάδα με το σχολείο του («Ελληνοαγγλική Αγωγή»).

Γιαβασόπουλος Θωμάς (ΣΤ” Δημοτικού):  17η θέση στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα – 4η θέση στην Ελλάδα με το σχολείο του («Ελληνοαγγλική Αγωγή»).

Κολυβάς Παναγιώτης (Γ” Δημοτικού):  20η θέση στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Γ” Δημοτικού – 4η θέση στην Ελλάδα με την Ελληνοαγγλική Αγωγή.

Σκουλαρίκης Κλέαρχος (Γ” Δημοτικού):  Πρωταθλητής Βόρειου Τομέα Αθηνών – 4η θέση στην Ελλάδα με την Ελληνοαγγλική Αγωγή.

Σταμέλος Γρηγόρης (Γ” Δημοτικού):  2η θέση στον Βόρειο Τομέα Αθηνών – Πρόκριση στο Πανελλήνιο Σχολικό Πρωτάθλημα.

Κοτσαλής Γιάννης (Γ” Δημοτικού):  Πρόκριση στο Πανελλήνιο Σχολικό Πρωτάθλημα - 4η θέση στην Ελλάδα με το σχολείο του («Ελληνοαγγλική Αγωγή»).

Μαστοράκης Στέλιος (Β” Δημοτικού):  3η θέση στον Βόρειο Τομέα Αθηνών – Πρόκριση στο Πανελλήνιο Σχολικό Πρωτάθλημα.

Στην Τελική Φάση του Σχολικού Πρωταθλήματος Αττικής προκρίθηκαν και αγωνίστηκαν επίσης οι: Εζέ Μαρία (1ο κορίτσι στη Β” Δημοτικού στον Βόρειο Τομέα Αθηνών), Σταμέλος Βασίλης (Νήπια), Σιμιτζής Γιώργος (Γ” Δημοτικού), Λούκος Ιωάννης (Δ” Δημοτικού), Καλλιανίδης Ιωάννης (Δ” Δημοτικού), Γκλέτσος Ιωάννης (Β” Δημοτικού), Κακιοπούλου Ελένη (Α” Δημοτικού) και Μπούρχας Ορφέας (Λύκεια).

Τέλος, αξίζει να αναφερθούμε και στα παιδιά που συμμετείχαν στην Προκριματική Φάση και προσπάθησαν για το καλύτερο: Σκουντριανός Ορφέας, Παπανικολάου Ευθύμης και Κουμιανάκη Σοφία (Νήπια), Πηλιχός Νίκος (Α” Δημοτικού), Κρητικός Γιώργος, Μωραΐτης Γιώργος, Μπακόπουλος Πάνος, Κανελλοπούλου Μελίνα και Πρασσάς Θεοχάρης (Β” Δημοτικού), Μάντζαρης Νικηφόρος και Ζαχαροπούλου Εύα (Γ” Δημοτικού), Κανελλόπουλος Οδυσσέας (Δ” Δημοτικού), Μαρκογιαννάκης Άρης και Παπακωνσταντίνου Κωστής (Ε” Δημοτικού).

 
Σχολιάστε

Posted by στο 01/06/2013 in Uncategorized